CHŁODNIK MA WIELE SMAKÓW

0


W naszym kraju chłodnik najczęściej kojarzy się z pięknym buraczanym kolorem lub po prostu z bielą. To chyba dwie najbardziej popularne odsłony tego dania. Tymczasem, chłodnik można przygotować na wiele różnych sposobów i w zasadzie nie ma takiego warzywa czy owocu, który do tego celu nie nadawałby się idealnie. My zebraliśmy kilka takich porad, które mogą Was zainspirować do tworzenia pysznych chłodników w różnych kombinacjach.

Chłodne warzywa.
Pierwszą grupą chłodników, jaką chcemy się zająć, są warzywne. Tutaj możecie użyć w zasadzie każdych warzyw. Jednak pamiętajcie, że powinniście je wcześniej, przynajmniej zblanszować. My np. polecamy szpinak, brokuły czy bób. Chłodniki na ich bazie smakują rewelacyjnie. Jest jednak jedna zasada, jeśli chcecie doprawiać je np. suszonymi czy świeżymi ziołami, musicie poddać je obróbce termicznej np. ugotować czy usmażyć. Zioła nie oddadzą swojego aromatu, jeśli będziecie operować tylko zimnymi produktami. Dlatego brokuły przed zblendowaniem na krem, warto usmażyć razem z czosnkiem i np. bazylią czy oregano. Wtedy będą miały więcej smaku, który Wy wyczujecie w gotowym schłodzonym daniu. Inne produkty, które na pewno trzeba wcześniej podpiec to np. papryka, pomidory, buraki czy bób. Te warzywa, na zimno nie będą miały aż tyle smaku w sobie, jak po lekkim podsmażeniu czy upieczeniu. A w chłodnikach, przecież smak jest najważniejszy. Jeśli chodzi o łączenie ich z produktami, które dodadzą im płynności, to do warzywnych wersji polecamy wszelkiego rodzaju kefiry, maślanki, śmietany czy jogurty. Nadadzą one naszym daniom, iście kremowej konsystencji.

Owocowe przygody.
Jeśli natomiast chodzi o owoce, to nie musicie tak jak w przypadku warzyw poddawać ich obróbce cieplnej. Owoce możecie od razu blendować i dodawać do nich ulubione dodatki. Tutaj raczej nie będziemy specjalnie szaleć z ziołami. Najlepiej postawić na miętę, melisę czy szałwię. Te zioła akurat, są na tyle neutralne, że nie zmieniają zbytnio intensywności swojego smaku pod wpływem ciepła. Do chłodników owocowych możecie oczywiście użyć jogurtu czy śmietany, my jednak polecamy spróbować zmiksować je z sokami. Truskawki będą świetnie smakowały z sokiem arbuzowym, jagody z pomarańczą czy mandarynkami. Dzięki takim połączeniom odkryjecie zupełnie nowy wymiar chłodników owocowych. Zapytacie, czym dosładzać chłodniki? My odpowiemy, że najlepiej miodem lub syropem klonowym. Cukier nie zawsze się sprawdzi, bo istnieje szansa, że nie wystarczająco się rozpuści. No, chyba że zdecydujecie się na cukier – puder.

Jakkolwiek nie podejdziecie do tematu chłodników, jedno jest pewne, jest to idealne danie na upały i mamy nadzieję, że będzie częstym gościem w Waszych domach w okresie letnim. Jak widzicie, możliwości jest wiele, a wszystko zależy od Waszej wyobraźni kulinarnej.
 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background