KUCHNIA PODKARPACKA

0


Nasza firma zlokalizowana jest w Leżajsku, a co za tym idzie na Podkarpaciu. Jesteśmy dumni, że znajdujemy się właśnie tutaj w zielonych płucach Polski oraz w regionie, który w dalszym ciągu przyciąga ludzi swoimi terenami i nieco mistycznym charakterem. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam nieco kuchnię z tego regionu i w najbliższym czasie podzielimy się z Wami kilkoma przepisami na dania typowe dla kuchni z tej części kraju. Jednak na początek chcemy opowiedzieć Wam nieco o tym, czego możecie się tutaj spodziewać.

Piękno przygranicznego smaku.

Ten kawałek naszego kraju, to prawdziwa perła jeśli chodzi o zabytki. Łańcut, Jarosław, Przemyśl czy Krasiczyn, to tylko kilka z urokliwych miast, które kryją w sobie cudowne rynki oraz wspaniałe pałace. Również Leżajsk, w którym znajduje się nasza firma, to miejsce, gdzie będziecie mogli zobaczyć piękną Bazylikę, a może i załapiecie się na koncert organowy z ruszającymi się rzeźbami. Jednak wróćmy do smaków. Jak to bywa na kuchniach pogranicza, spotkacie tutaj potrawy o naprawdę ciekawych nazwach, jak np. krężałki, bulowiok, małdrzyk, szabanka czy bałabuchy. Nazwy mogą być niecodzienne, jednak kryją się pod nimi proste dania. Kuchnia tutaj cechuje się bowiem prostotą i wykorzystuje podstawowe produkty typu: ziemniaki, kapusta, mąka i nabiał.

Kuchnia z tradycjami.

Podkarpacie, to teren o dużej różnorodności etnicznej. Dlatego będziecie tutaj mogli spotkać kuchnię Łemków. Spróbujecie w niej takich przysmaków jak zupa warianka – swego rodzaju rosół z pierogiem, kisiłeycę – kwaśny żur. Być może zakochacie się też w komiłkach, czyli suszonych kulkach twarogu z dodatkiem mięty i opalanoku – placku ziemniaczanym na liściu kapusty. Poza Łemkowskimi smakami spotkacie się też z pasterską kuchnią karpackich Wołochów, która do dziś dzień jest obecna w Bieszczadach. Zachwycą Was w niej wyroby z owczego sera oraz pyszne mięsiwa.

Smaczne symbole regionu.

Jednym z bardziej znanych symboli tego obszaru jest chleb flisacki zwany chrupackim, który tworzą flisacy z Ulanowa znad Sanu. Spróbujecie u nich również flisackiego żuru oraz chopci lasowiackich, czyli gołąbków z kaszą jaglaną. Mamy nadzieję, że zachwycą Was również powidła śliwkowe z Krzeszowa, które do dziś dzień smażone są w wielkich miedzianych kotłach i nie używa się do ich przygotowania cukru. Popularnym owocem regionu jest też dereń, którego nazywa się „polska oliwka”. Jest pyszny, zwłaszcza w kiszonej formie.

Jak więc widzicie, czeka tutaj na Was wiele pysznych przygód, które dodatkowo będziecie mogli spożyć przy pysznych winach pochodzących z okolic Rzeszowa. Jeśli więc planujecie już jakieś wypady na przyszły rok, to serdecznie zapraszamy na Podkarpacie.
 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background