Blog firmowy
NASZE TRADYCJE ŚWIĄTECZNE
770
0
Grudzień to czas, kiedy w nas wszystkich wstępuje duch nadchodzących świąt. Ludzie są jakby bardziej przychylni sobie, chętniej pomogą i uśmiechną się częściej do siebie nawzajem. To też czas, kiedy wracam do naszych tradycji. Przypominamy sobie, co jest dla nas ważne i jakie wartości i zwyczaje wynieśliśmy z naszych domów rodzinnych. Właśnie o tych zwyczajach chcielibyśmy Wam troszkę opowiedzieć/przypomnieć, bo niektóre trochę nam się już rozmywają pod napływem nowych, modnych trendów z zagranicy.
Wigilijny stół
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że jednym z ważniejszych elementów w naszej świątecznej tradycji jest wigilijny stół. Musi być on pięknie przystrojony, a pod obrusem koniecznie powinno znaleźć się sianko. Ma ono symbolizować narodziny Jezusa w ubóstwie i przypominać nam, że niezależnie czy mamy dużo, czy nieco mniej, wszyscy w tym dniu świętujemy i jesteśmy tak samo ważni. Na stole powinno się znaleźć również nakrycie dla niespodziewanego gościa. To wyraz myślenia o tych, którzy być może nie mają z kim spędzić tych świąt. Jeśli więc zapukają do naszych drzwi, to powinniśmy być przygotowani na ich ugoszczenie. Wieczerzę oczywiście zaczynamy dopiero po pojawieniu się pierwszej gwiazdki.
Potrawy na stole
Jeśli chodzi o to, co powinno znaleźć się na stole, to przede wszystkim musi królować ryba. Najlepiej nasz Polski karp. Możecie go przygotować w galarecie i dodać trochę naszych warzyw. Sprawdzi się tutaj zarówno włoszczyzna, jak i gotowa mieszanka do sałatki jarzynowej. Nie zapomnijcie, też o kompocie i zupie grzybowej lub barszczu z uszkami. To która zupa króluje, zależy od regionu, w jakim mieszkacie. No i najważniejsze, potraw powinno być 12, tyle ile miesięcy w roku. Ważne, żeby spróbować każdej, bo jeśli którejś nie spróbujecie, to legenda głosi, że coś Was ominie w nadchodzącym roku.
Światło i ozdoby
Prawdziwe święta nie obejdą się też bez choinki, która rozświetli mroki. Jednak tym, co powinno znaleźć się w każdym domu, jest świeca wigilijna. Ma ona oznaczać, że wpuszczamy do naszego domu poszukujących schronienia Marii i Józefa z Jezusem. Rozświetla nam drogę i wieszczy dobrobyt w kolejnym roku. A ten dobrobyt dodatkowo wspieramy oczywiście prezentami, które ułożone pod choinką mają sprawić nam przyjemność i pokazać, że ciepło o sobie myślimy.
Biesiadowanie w rodzinnym gronie
Coś, co trochę nam umyka, to tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W wielu domach ciągle jeszcze się ten zwyczaj kultywuje, jednak coraz mniej chętnie zasiadamy wspólnie wokół stołu i śpiewamy nasze ulubione kolędy. Ta tradycja zbliża nas do siebie i sprawia, że czujemy się częścią jednej rodzinny. Nie pozwólmy jej umrzeć i w tym roku wszyscy zaśpiewajmy przynajmniej jedną kolędę wspólnie z naszymi bliskimi.
Tradycji można by wymieniać, jeszcze wiele, jednak nie chcemy Was zanudzić. Dlatego na tym skończymy, życząc Wam odnalezienia prawdziwego ducha świąt. :)
Komentarze 0