ROSÓL NIE JEDNO MA IMIĘ

0

 

Chłodne i ponure dni sprawiają, że mamy ochotę zjeść coś treściwego i sycącego. Dlatego w okresie jesienno – zimowym często w naszych domach gości rosół. Jednak czy wiecie, że rosół to nie jest nasz polski wynalazek i można go spotkać na całym świecie, tylko pod nieco innymi nazwami i nieco innym zestawem składników. Usiądźcie wygodnie i wyruszcie z nami w podróż śladami rosołu.

Polski rosół

Zacznijmy od czegoś, co każdy z nas zna. Mowa o naszym tradycyjnym rosole. Podobno najlepszy jest od babci, jednak na pewno i Wy potraficie przyrządzić go idealnie. Przy jego tworzeniu nie warto się ograniczać. Wybierzcie mięso, może to być kurczak, wołowina, indyk, wieprzowina czy kaczka. Zdradzimy Wam przy okazji sekret. Większość kucharzy uważa, że najlepszy jest taki mieszany. Nie zapomnijcie też dodać podroby typu kurze wątróbki lub serca. Dodają one szlachetności tej zupie. Przygotowując rosół, pamiętajcie o właściwych proporcjach (półtora litra wody na minimum kilogram mięsa). Przed dodaniem mięsa do garnka koniecznie opłuczcie je w ciepłej wodzie. Wypływa to na klarowność zupy. Rosół potrzebuje tłuszczu, dlatego nie warto pozbywać się skóry przed gotowaniem. Klarowność rosołu to najbardziej pożądana cecha. Aby gotowana przez nas zupa nie była mętna, warto przestrzegać kilku zasad. Mięso i warzywa należy wrzucić do zimnej wody. Składniki dodane do wrzątku stracą smak. Nigdy też nie mieszajmy rosołu w trakcie gotowania. Ważne jest, aby wszelkie zanieczyszczenia pozostały na dnie garnka. Jeśli jednak wasza zupa wciąż nie jest wystarczająco klarowna, możecie dodać do niej białko. Wówczas należy połączyć ubitą piankę z odtłuszczonym wywarem i gotować na małym ogniu. Niezbędnym składnikiem tradycyjnego polskiego rosołu jest cebula. Opalona płomieniami łupina doda zupie smaku oraz koloru. Nie możecie także pominąć liścia laurowego, ale przed wrzuceniem do wody koniecznie przełamcie go na pół. Uważajcie na sól, nadmierna jej ilość soli pozbawia rosół cysteiny, czyli substancji biorącej udział w walce z różnego rodzaju zapaleniami. Jeśli lubicie słony smak zupy, to dodajcie do niej liście lubczyku.

Rosół z orientu

Mowa oczywiście o uwielbianym u nas ramenie. Jednak nie pochodzi on z Japonii, jak wielu z nas sądzi. Przywędrował on do tego kraju z Chin. Miało to miejsce, mniej więcej w XIX wieku. Powstało wiele odmian tej zupy, a finalnie odróżnia się je na podstawie dodawanych składników i regionów, w których są przygotowywane. Do najbardziej popularnych należy shiro-ramen (bazą jest kurczak), tonkotsu-ramen (wywar wieprzowy), shoyu-ramen (oparty na sosie sojowym) oraz miso-ramen (z pastą sojową miso). Ramen jest tak aromatycznym bulionem, gdyż wywar mięsny gotuje się bardzo długo, minimum sześć godzin. Gotowy urozmaica się takimi składnikami jak wakame, cebula negi, grzyby shitake, rybną pastą kamaboko, plastrami usmażonego boczku oraz ugotowanym na półtwardo i zamarynowanym wcześniej jajku. A jakie dodatki Wy lubicie w Waszym ramenie?

Rosół po koreańsku

Nazywa się on Samgyetang. Bazą wywaru jest młody kurczak oraz żeń-szeń. W prostym tłumaczeniu samgyentag oznacza żeńszeniowy rosół z kurczaka. Podaje się go w dość specyficzny sposób. Do dużej miski nalewa się bulion, a później wrzuca się tam całego kurczaka. Często drób nadziewany jest warzywami i ziołami, choć zupa jest wówczas wyraźnie niedoprawiona. Najlepszy samgyentag to taki, w którym obok kury pływa zielenina, natomiast kurczak nafaszerowany jest ryżem kleistym. Często do wywaru dodaje się także owoce jojoba, które dodają mu słodkiego akcentu.

Amerykański sen

Amerykanie mają swoją tradycję rosołową i wywodzi się ona od różnych plemion, które zamieszkiwały ją, jeszcze przed tzw. odkryciem Ameryki. Zamieszkujący tereny współczesnego Meksyku, Gwatemali, Hondurasu i Belize Majowie, do bulionu dodawali papkę z kukurydzy, którą zaliczali do najważniejszych w ludzkiej diecie warzyw. Wraz z pojawieniem się w Ameryce Kolumba, rosół Majów wzbogacił się o inne rośliny i mięsa. Tradycyjny rosół na kurczaku jest wciąż jedną z najpopularniejszych zup w obu Amerykach. Do niemal przezroczystego i pozbawionego tłuszczu bulionu dodaje się kawałki kurczaka, marchewkę, makaron lub pierogi.

Jak widzicie, rosół jest znany i kochany na całym świecie. Dlatego nie czekajcie i przygotujcie go sobie już dzisiaj. Jeśli macie ochotę, prześlijcie nam swój przepis. Chętnie dowiemy się, jak Wy podchodzicie do tematu tego międzynarodowego dania.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background