SŁÓW KILKA O DYNII

0


Jak już się przekonaliście w zeszłym tygodniu, dynia może być składnikiem pysznej zupy lub innych smakowitych dań. Jednak warto o niej powiedzieć troszkę więcej. Bo to istna bomba witaminowa, która może wspomóc nasz organizm w wielu różnych schorzeniach. Mając ją w naszej ofercie, czujemy się w obowiązku napisać Wam kilka słów na ten temat. Zacznijmy jednak od podstaw.

Dynię doceniali już Indianie z Meksyku. Stosowali ją zarówno w swoich kuchniach, jak też przygotowywali na jej bazie różne specyfiki lecznicze. Być może takie zakorzenienie w kulturze tego kraju sprawiło, że to właśnie Amerykanie przodują w przepisach na ciasto dyniowe. Nie wiemy, czy wiecie, ale dynia nie zawsze jest pomarańczowa. Istnieją też odmiany czerwone, a nawet niebieskawe. Jednak wróćmy na ścieżkę zdrowia.

Naukowcy dowiedli, że D-chiro-inozytol znajdujący się w miąższu dyni, może zastąpić insulinę. Jednak tutaj ważna informacja, tak działa i wspomaga organizm sama substancja, która z dyni można pozyskać, jednak sama dynia dla cukrzyków nie jest najlepsza, bo posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny.

Dynia zawiera w sobie dużą dawkę beta-karotenu, który jak wiecie, jest przeciwutleniaczem. Hamuje on więc szkodliwe dla naszego organizmu procesy oksydacyjne. Dzięki takiemu działaniu może zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych. Naukowcy jasno wskazali, że częste spożycie dyni może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka żołądka, piersi czy nawet płuc.

Dodatkowo ten sam beta-karoten pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie, co sprawia, że po to warzywo powinny sięgnąć osoba z nadciśnieniem i chorobami serca. Zawiera ona też takie witaminy jak C, K, A czy E. Jest też bogatym źródłem cynku, dlatego warto, żeby sięgnęli po nią mężczyźni. Badania wykazały, że może ona mieć znaczący wpływ na zmniejszenie powiększonej prostaty.

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich na diecie. Dynia jest niskokaloryczna. 100 gramów tego produktu to jedynie 26 kcal. Zawiera też dość sporą dawkę błonnika pokarmowego i wspomaga organizm w procesie oczyszczenie. Jak więc widzicie powodów, żeby sięgnąć po dynie, jest wiele. Nie czekajcie i zacznijcie z nią eksperymentować.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background