SMOOTHIE MA MOC

0


Smoothie, to obecnie jeden z obowiązujących trendów w żywieniu. Powinniście na niego zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli jesteście osobami aktywnymi sportowo i chcecie szybko dostarczyć Waszemu organizmowi potrzebnych witamin i mikroelementów. Ten rodzaj posiłku, to  istna bomba witamin i minerałów. Wszystko dlatego, że do przygotowania smoothie używamy warzyw i owoców. Mrożone sprawdzają się tutaj świetnie, bo sprawiają, że posiłek jest przyjemnie chłodny, co idealnie sprawdza się właśnie w upalne dni, które powoli już do nas docierają.

Wiele osób spiera się jednak, czym tak według definicji, to smoothie jest. Za granicami naszego kraju, nazwa ta przypisywana jest wszystkim koktajlom na bazie jogurtu i owoców. U nas natomiast, bardzo popularna opinia głosi, że smoothie nie powinno zawierać żadnych składników mlecznych, tylko owoce lub warzywa. Historia tego napoju nie jest jednak jednoznaczna. Jego receptura powstała na początku XX wieku. Kolorowe magazyny i książki określały tym mianem wszystkie napoje przygotowane z użyciem blendera.

Nazwę smoothie rozpowszechnił w latach 60 Amerykanin Stephen Kanau, który stworzył firmę Smoothie King. W swoich koktajlach nigdy nie używał nabiału, gdyż był na niego uczulony. Na pomysł koktajli, które nazwał smoothie, na bazie owoców wpadł ponieważ irytowało go, że nie może pić odżywczych napoi na bazie białek i cukrów, ze względu na cukrzyce i alergię na białko. Tak powstało smoothie. Jak widzicie nie było w nim białek. Dlaczego więc tym mianem określamy obecnie również, te koktajle w których mleko czy jogurty występują? Śpieszymy z odpowiedzią.

Z czasem, gdy napój zyskiwał coraz większa rzeszę zwolenników, zaczęto z nim eksperymentować i dodawać płatki owsiane oraz właśnie jogurty czy mleko. W pierwszej kolejności były one nazywane milk shake. Jednak to nie do końca oddawało naturę napoju, gdyż zawierał on znacznie więcej owoców czy warzyw niż samego nabiału. Zaczęto więc szukać rozwiązania. Ktoś zauważył, że smoothie musi mieć bardzo kremową konsystencje i tak właśnie stwierdzono, że wszystko co tak ową będzie posiadało można w ten sposób nazywać. I tak zagościł w nim nabiał.

Naszym zdaniem, nie ważne czy lubicie je z nabiałem czy bez, ważne żeby gościło w Waszym menu, bo to najprostszy sposób aby dostarczyć witamin i mikroelementów naszemu organizmowi. Także do dzieła i róbcie swoje smoothie w takich wariacjach, jakie lubicie najbardziej.

 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background