JAK PRZEKONAĆ NIEJADKA DO JEDZENIA

0


Bardzo wielu rodziców boryka się z problemem jakim jest brak ochoty ich dzieci do jedzenia. Chodzi tutaj zarówno o niejedzenie wcale, ale również o nie jedzenie zdrowych warzyw i owoców. Nasza ambasadorka Ania, również miała ten problem w swoim domu, jednak nie poddała się i różnymi sposobami zachęcała swoje dzieci do jedzenia. Postanowiła podzielić się z Wami swoimi pomysłami i specjalnie dla nas, przygotowała listę kilku prostych zasad, jakie warto stosować w domu, żeby Wasze pociechy zjadały wszystko to, co znajdą na swoich talerzach. Nie przedłużając więcej, prezentujemy Wam porady Ani w tym temacie.
  1. Podstawą zawsze powinno być zdrowe odżywianie nas samych. Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców. Jeśli więc widzą, że Wy nie odżywiacie się zdrowo, to same również nie będą chciały jeść warzyw i owoców. Dlatego dbajcie o to, jak wyglądają Wasze posiłki i wspólnie uczcie się zdrowych nawyków.
  2. Posiłki najlepiej podawać małymi porcjami, tak aby na talerzu nie pozostawały resztki. Jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony, aby potrawy nie powtarzały się zbyt często. Należy dbać o estetyczne podawanie posiłków.
  3. W każdym posiłku powinien występować produkt białkowy (produkty białkowe pochodzenia zwierzęcego powinny być łączone z produktami zawierającymi białko roślinne). Dzieciom w wieku przedszkolnym należy podawać 5 posiłków dziennie. Między posiłkami należy zachować właściwe przerwy, tak aby organizm miał dostateczną ilość czasu na strawienie spożytych pokarmów. Nie podawać słodyczy oraz słodkich napojów pomiędzy posiłkami.
  4. Przemycajcie warzywa i owoce pod postacią różnych faktur. Dzieci chętniej zjedzą groszek, kalafior czy brokuła np. w formie pasty czy zupy krem. Jeśli nie widzą pływających warzyw, to nie mogą jasno stwierdzić, co jest w daniu i skupia się tylko na tym, czy im smakuje.
  5. Bawcie się kształtami. Przygotowujecie ciekawie wyglądające kanapki. Wycinajcie gwiazdki z marchewek czy innych warzyw. Taka forma zabawy jedzeniem, jest dla dzieci znacznie ciekawsza i sprawia, że chętnie zjedzą, to co mają na talerzu.
  6. W zasadzie dzieci w wieku przedszkolnym powinny jeść takie same posiłki jak dorośli z wyłączeniem potraw ciężkostrawnych i nieodpowiednich dla dzieci (np. tłuste dania, mocna herbata, kawa, alkohol). Oczywiście dieta powinna zawierać odpowiednie ilości mleka, białego sera, chudego mięsa, ryb, warzyw i owoców (z uwzględnieniem alergii pokarmowych).
Poza samymi zasadami warto tez wiedzieć, jak rozmawiać z dziećmi na temat zdrowego odżywiania i odpowiadać na pytania w stylu – „Co się dzieje z tym co zjem”. Tutaj Ania, też ma dla Was kilka podpowiedzi.
  1. To co zjemy lub wypijemy wędruje przełykiem do brzucha gdzie jest ugniatane na coś w rodzaju papki/zupy a następnie wędruje do długiej rury zwanej jelitem (jedzenie wędruje po organizmie dość długo, nawet do dwóch dni).
  2. Jedzenie jest rozdrobnione na tak małe kawałki, że mogą się one przedostać do krwi a z nią do różnych części ciała i w ten sposób dostarczyć energii do życia i rośnięcia (szczególnie polecam serię "BYŁO SOBIE ŻYCIE" - w rewelacyjny sposób objaśnia wszystkie zagadnienia natury medycznej-pomysł na doskonały prezent dla "małego odkrywcy").
To oczywiście tylko kilka pomysłów na to, jak można zachęcić naszych najmłodszych i do zdrowego odżywiania i do nauki na temat naszego organizmu. Mamy nadzieję, ze wspólnie z Anią, udało nam się Was troszkę zainspirować i od dzisiaj w Waszych domach wszystko będzie znikać z talerzy

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background