TRADYCJE WIELKANOCNE NA ŚWIECIE

0


W obecnym czasie wszyscy jesteśmy jak jedna wielka rodzina. Pandemia, jaka dotknęła świat sprawia, że czujemy się bliżsi sobie, niż kiedykolwiek indziej. Z tego względu chcemy zabrać Was na małą wycieczkę po świecie, żeby zobaczyć, jak Wielkanoc świętuje się w innych krajach.

Włosi poza domem.
Na pierwszy ogień idą Włochy. W tym kraju nie spędza się świąt w domu. Włosi uwielbiają wyjeżdżać na święta. Z racji tego, że nie mają tradycji oblewania się wodą w poniedziałek świąteczny, mogą bez obaw podróżować. Kulminacją świąt w tym kraju jest obiad. Je się podczas niego pieczoną baraninę lub jagnięcinę. Jako przystawki serwowane są plastry salami i jajka na twardo. Włosi nie święcą również swoich pokarmów. Symbolem świąt jest dla nich baranek z chleba obecny na stole.

Meksykańska feta.
Jak się możecie spodziewać, święta w Meksyku muszą być kolorowe. Najważniejszym dniem jest oczywiście niedziela. To właśnie wtedy biesiaduje się przy stołach do późnych godzin wieczornych. A kulminacją jest pokaz sztucznych ogni oraz zabawa w wesołym miasteczku. W przeciwieństwie do nas, Meksykanie nie malują jajek i również nie spożywają ich aż tak wiele, jak my w trakcie Wielkanocy.

Jaja na wyspach.
Jeśli chodzi o Brytyjczyków, to może zaskoczyć Was fakt, że Wielkanoc była tam celebrowana jeszcze przed nastaniem chrześcijaństwa. Miała ona bowiem, swój początek w czasach anglosaskich, kiedy obchodzono święto bogini Eostre, która zwiastowała nadejście wiosny. Jednym ze zwyczajów Brytyjczyków są zabawy z jajkami. W niektórych regionach zabawa polega na turlaniu ugotowanych na twardo jaj. To, które poturla się najdalej, wygrywa. Inna zabawa polega na uderzaniu jajkiem o jako. Ten, którego jajko pierwsze pęknie, przegrywa.

Szwedzkie wiedźmy.
Na koniec zostawiliśmy Szwecję. W tym kraju panuje zwyczaj przebierania się za tzw. Påskkäringar, czyli „wielkanocne wiedźmy”. Głównie przebierają się dziewczynki w wieku od 5 do 12 lat. W Wielką Sobotę chodzą od domu do domu i w zamian za laurki/kartki z życzeniami oczekują słodkości. Tradycja ta to pozostałość po wierzeniach, że na wyspie organizowane były zloty czarownic.

Jak widzicie, Wielkanoc może mieć wiele różnych odcieni. Tak jak nasze pisanki. Jednak jedno jest wspólne. W tym czasie wszyscy świętujemy, tylko każdy w troszkę inny sposób. W tym roku święta są nieco inne, jednak postarajcie się je spędzić z bliskimi nawet na odległość. Użyjcie w tym celu komunikatorów i transmisji online. Bądźmy razem, choć osobno.
 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background