WIELKANOCNE CIEKAWOSTKI

0


Wielkanoc już za parę dni. Zastanawialiśmy się o czym Wam napisać w tym roku w związku z tym świętem i pomyśleliśmy, że może warto przybliżyć Wam kilka ciekawostek o tym czasie i tym wszystkim co wiąże się z obchodzeniem tych świąt. Wiecie, tak żebyście podczas wspólnego biesiadowania w gronie najbliższych, mogli zabłysnąć jakimś ciekawym faktem. Zawsze może on służyć rozluźnieniu atmosfery, gdy tematy zrobią się zbyt ciężkie. No, to zaczynamy.
  1. Podobno co roku z okazji Wielkanocy, na świecie produkowanych jest 90 milionów czekoladowych zajączków.
  2. Statystyczny Polak zjada rocznie około 155 jajek , z czego około 30 przypada na okres świąteczny.
  3. Największe czekoladowe jajko zostało wyprodukowane we Włoszech i warzyło ponad 7 ton i miało 10 metrów wysokości.
  4. Tradycyjny Mazurek przywędrował do naszego kraju, najprawdopodobniej, z Turcji. Jego bogate zdobienie ma nawiązywać do dywanów produkowanych w tym kraju. A skąd nazwa? Od mieszkańców Mazowsza. Byli oni kiedyś zwani Mazurami, a kobiety z tego regionu, jako pierwsze zaczęły wypiekać Mazurki.
  5. Dlaczego na Wielkanocną babę mówimy „babka”. Wzięło się to od stożkowego i pofalowanego kształtu, tego wypieku. Kojarzył się on z odświętnymi sukniami, które kobiety ze wsi, zakładały na święta.
  6. Malowanie pisanek, to dawny pogański zwyczaj Słowian. Zdobili oni pisanki symbolami, które odnosiły się do sił przyrody i bogów. Taki zwyczaj, w zmodyfikowanej formie, został przejęty przez Kościół. Do dzisiaj jajo symbolizuje początek nowego życia. Kiedyś jedzenie jajek w okresie Wielkanocy było zakazane przez Kościół, jednak po jednym z soborów z zakazu zrezygnowano.
  7. Wielkanocny zajączek symbolizuje płodność, nowe życie oraz odradzającą się po zimie ziemię. Jednak zwyczaj dawania sobie czekoladowych zajączków przywędrował do nas z Niemiec. To cukiernicy z tego kraju w XIII wieku przygotowali ich pierwsze wersje, wykonane z lukru I ciasta.
  8. W USA jest taka tradycja, że w Wielkanoc, kobiety zakładają na głowę wielkie kapelusze, które przyozdobione są symbolami kojarzącymi się z Wielkanocą. Jednocześnie w wielu miastach odbywają się konkursy na najbardziej kreatywne nakrycie głowy.
  9. Kujawianie, przed Wielkanocą wylewają na ziemię gar pełen żurku – jest to symboliczne „pożegnanie” z prostym, sycącym jedzeniem zimowym i powitanie wiosny, podczas której obradzają plony.
  10. W niektórych krajach tradycje wielkanocne przypominają raczej obchody październikowego święta Halloween. W niektórych miasteczkach Hiszpanii odbywają się parady kościotrupów, zaś najmłodsi Finowie przebierają się za magów, rzucających miłe czary na sąsiadów.
Mamy nadzieję, że udało nam się Was czymś zaskoczyć, a przytoczone przez nas ciekawostki wykorzystacie podczas najbliższych świąt. Bo przecież, zawsze warto mieć pod ręką jakąś ciekawą myśl, aby zabłysnąć przed najbliższymi.

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background