REGULARNE JEDZENIE MA ZNACZENIE

0


Z roku na rok żyjemy coraz szybciej. Ciągle gdzieś pędzimy, mamy coraz więcej spraw do załatwienia. W tym całym pędzie codzienności często zapominamy o tym, że podstawą zdrowego trybu życia jest regularne spożywanie posiłków. Nie jemy śniadań lub ograniczamy się tylko do jednego posiłku w ciągu całego dnia. Mocno spowalnia to nasz metabolizm i może sprawić, że zaczniemy tyć. Dzisiaj chcemy się z Wami podzielić wiedzą na temat tego, dlaczego warto jeść regularnie.

Omijanie spowalnia działanie
Studenci, ale też i osoby pracujące, bardzo często pomijają w swojej diecie jedzenie I i II śniadania. Tłumaczymy to brakiem czasu. Jednak czy rzeczywiście nie jesteśmy wstanie wygospodarować rano chociażby 10 minut na posiłek oraz przygotowanie czegoś „na wynos”? To naprawdę niewiele, a w zupełności wystarczy, aby nasz organizm otrzymał porządną porcję energii na dalszą część dnia. Na drugie śniadanie możemy zabrać ze sobą zwykły jogurt naturalny, który wzbogacimy np. mrożonymi jagodami i zblendujemy to razem. Będzie i zdrowo, i smacznie. Warto o tym pomyśleć, bo brak posiłku do południa oznacza dla naszego organizmu konieczność włączenia oszczędnego trybu działania. To z kolei sprawia, że pracujemy mniej wydatnie i ciężej jest nam się skupić.

Batonik wstydu
Niejedzenie do południa sprawia też, że chętniej sięgamy po mniej zdrowe produkty. Dzieje się to niekiedy w sposób zupełnie nieświadomy – w pewnym momencie jesteśmy już tak głodni, że decydujemy się na pierwszą rzecz, która znajdzie się w naszym zasięgu. Kupujemy wtedy zazwyczaj batona i… podjadamy. To niestety bardzo zły nawyk. Słodycze to najczęściej wybierana przekąska. Są one jednak bardzo ubogie w składniki odżywcze, przez co nasz głód jest zaspokajany zaledwie na chwilę. Dodatkowo zaburzamy w ten sposób apetyt i regularność posiłków. Pamiętajcie więc, żeby nie podjadać, a już na pewno nie sięgać wtedy po słodycze.

Regularnie znaczy zdrowo
Nasz organizm działa według pewnych schematów, które musimy sami mu zaszczepić. Jeśli już się nam to uda, czekają nas same korzyści dla organizmu. Przede wszystkim powinniśmy jeść około 5-6 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Posiłki te powinny być z kolei podzielone na 3 główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2 dodatkowe (II śniadanie, podwieczorek). Bardzo ważne jest, aby przerwy między nimi nie były zbyt krótkie. Jeśli tak się zdarzy, nasz organizm nie zdąży zużyć dostarczonych mu kalorii i zacznie je po prostu gromadzić. Podobnie zadzieje się, jeśli będziemy zwlekać z jedzeniem zbyt długo.

Nie jedz za późno
Ostatnią ważną zasadą, którą warto zapamiętać jest godzina zjedzenia ostatniego posiłku. Przez lata mówiono, że powinno się go spożywać maksymalnie w okolicach godziny 19. Mamy dla Was dobrą wiadomość – wystarczy, że zjecie go 2 – 3 godziny przed snem. Jest tutaj jednak jedna pułapka. Jeśli kładziecie się do łóżka o 3 w nocy, to ta zasada Was nie dotyczy. Mowa tutaj o racjonalnym podejściu do odżywiania. W takich sytuacjach starajcie się jeść ostatni posiłek maksymalnie o godzinie 21. To ważne, bo jeśli dostarczycie organizmowi przed snem zbyt dużej ilości kalorii, odłoży je on w postaci tkanki tłuszczowej. Pamiętajcie, że organizm działa trochę jak komputer i można go dowolnie zaprogramować. Jeżeli jednak dokonamy tego nieumiejętnie, będziemy narażeni na pojawianie się wirusów, które mogą negatywnie wpłynąć na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania.

 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background