Blog firmowy
REGULARNE JEDZENIE MA ZNACZENIE
Z roku na rok żyjemy coraz szybciej. Ciągle gdzieś pędzimy, mamy coraz więcej spraw do załatwienia. W tym całym pędzie codzienności często zapominamy o tym, że podstawą zdrowego trybu życia jest regularne spożywanie posiłków. Nie jemy śniadań lub ograniczamy się tylko do jednego posiłku w ciągu całego dnia. Mocno spowalnia to nasz metabolizm i może sprawić, że zaczniemy tyć. Dzisiaj chcemy się z Wami podzielić wiedzą na temat tego, dlaczego warto jeść regularnie.
Regularne odżywianie - klucz do sukcesu
Studenci, ale też i osoby pracujące, bardzo często pomijają w swojej diecie jedzenie I i II śniadania. Tłumaczymy to brakiem czasu. Jednak czy rzeczywiście nie jesteśmy w stanie wygospodarować rano 10 minut na posiłek oraz przygotowanie czegoś „na wynos”? To naprawdę niewiele, a w zupełności wystarczy, aby nasz organizm otrzymał porządną porcję energii na dalszą część dnia. Regularne posiłki w tym I i II śniadanie, powinny stać się naszym nawykiem.
Na drugie śniadanie możemy zabrać ze sobą zwykły jogurt naturalny, który wzbogacimy np. mrożonymi jagodami lub mrożonymi malinami. Będzie i zdrowo, i smacznie. Warto o tym pomyśleć, bo brak posiłku do południa oznacza dla naszego organizmu konieczność włączenia oszczędnego trybu działania. To z kolei sprawia, że pracujemy mniej wydatnie i ciężej jest nam się skupić. Prawidłowe odżywianie zapewni prawidłowe funkcjonowanie organizmu i energię na cały dzień. Zbyt długie przerwy między posiłkami spowodują obniżenie poziomu glukozy we krwi, to z kolei wpłynie na koncentrację, odporność na stres, pogorszy samopoczucie i zwiększy drażliwość.
Pamiętaj! Pierwszym krokiem na drodze do regularności posiłków jest planowanie swojego menu. Wcześniej przygotowane posiłki możesz zabrać do pracy lub na uczelnię i zjeść w porze lunchu.
Zdrowe odżywianie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
Niejedzenie do południa sprawia też, że chętniej sięgamy po mniej zdrowe produkty. Dzieje się to niekiedy w sposób zupełnie nieświadomy – w pewnym momencie jesteśmy już tak głodni, że decydujemy się na pierwszą rzecz, która znajdzie się w naszym zasięgu. Kupujemy wtedy zazwyczaj batona i… podjadamy. To niestety bardzo zły nawyk. Słodycze to najczęściej wybierana przekąska. Są one ubogie w składniki odżywcze, przez co nasz głód jest zaspokajany zaledwie na chwilę. Dodatkowo zaburzamy w ten sposób apetyt i regularność posiłków. Pamiętajcie więc, żeby nie podjadać, a już na pewno nie sięgać wtedy po słodycze. Regularne posiłki zaplanowane z wyprzedzeniem wyeliminują problem odjadania.
Jedz o stałych porach - regularnie znaczy zdrowo
Zdrowe posiłki są bardzo ważne. Nasz organizm działa według pewnych schematów, które musimy sami mu zaszczepić. Jeśli już się nam to uda, czekają nas same korzyści dla organizmu. Przede wszystkim powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasu. Poszczególne posiłki powinny być z kolei podzielone na 3 główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) oraz 2 dodatkowe (II śniadanie, podwieczorek). Bardzo ważne jest, aby przerwy między nimi nie były zbyt krótkie. Jeśli tak się zdarzy, nasz organizm nie zdąży zużyć dostarczonych mu kalorii i zacznie je po prostu gromadzić. Podobnie zadzieje się, jeśli będziemy zwlekać z jedzeniem zbyt długo. Dostosuj pory posiłków do swoich potrzeb, zadbaj o prawidłowe nawyki żywieniowe i jedz o regularnych porach. Dzięki regularnym posiłkom wyeliminujesz napady głodu i podjadanie.
Pamiętaj! Lepiej zjeść 5 regularnych posiłków w ciągu dnia, które dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, niż jeść nieregularnie! Zaplanuj posiłki i aktywność fizyczną - to najlepsze zasady zdrowego stylu życia.
Nie jedz za późno
Ostatnią ważną zasadą, którą warto zapamiętać, jest godzina zjedzenia ostatniego posiłku. Przez lata mówiono, że powinno się go spożywać maksymalnie w okolicach godziny 19. Mamy dla Was dobrą wiadomość – wystarczy, że zjecie go 2 – 3 godziny przed snem. Jest tutaj jednak jedna pułapka. Jeśli kładziecie się do łóżka o 3 w nocy, to ta zasada Was nie dotyczy. Mowa tutaj o racjonalnym podejściu do odżywiania. W takich sytuacjach starajcie się jeść ostatni posiłek maksymalnie o godzinie 21. To ważne, bo jeśli dostarczycie organizmowi przed snem zbyt dużej ilości kalorii, odłoży je on w postaci tkanki tłuszczowej.
Regularne posiłki dla zdrowia organizmu
Pamiętajcie, że organizm działa trochę jak komputer i można go dowolnie zaprogramować. Jeżeli jednak dokonamy tego nieumiejętnie, będziemy narażeni na pojawianie się wirusów, które mogą negatywnie wpłynąć na wiele aspektów naszego codziennego funkcjonowania.
Jakie są największe korzyści regularnego spożywania posiłków?
Regularne posiłki to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wyobraź sobie, że Twój organizm to skomplikowana maszyna, która potrzebuje paliwa o odpowiednich porach, by działać na pełnych obrotach. Regularne posiłki pomagają utrzymać stabilny poziom energii przez cały dzień. Dzięki regularnym posiłkom unikniesz nagłych spadków energii, które mogą prowadzić do zmęczenia i trudności w koncentracji. Regularne jedzenie pomaga kontrolować apetyt i zapobiega przejadaniu się. Kiedy jesz regularnie, twój metabolizm działa sprawniej, co sprzyja spalaniu kalorii.
Ciało ludzkie lubi rutynę, a regularne jedzenie pomaga w utrzymaniu optymalnej pracy układu trawiennego. Warto więc zadbać o regularność w jedzeniu, by cieszyć się pełnią zdrowia i dobrego samopoczucia.
Komentarze 0