O POCHODZENIU NASZYCH ŚWIĄTECZNYCH TRADYCJI

0


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku. W dawnych czasach wierzono, że to magiczny czas, kiedy dzieją się cuda. Z tego powodu spora część zwyczajów, które wiążą się z tym okresem, ma swój tajemniczy i magiczny wydźwięk. Właśnie o nich chcielibyśmy Wam dzisiaj trochę opowiedzieć. No, to zaczynamy.

Łamanie się opłatkiem.
W wielu domach ta tradycja ciągle jest żywa i celebrowana. Gest ten ma symbolizować poświęcenie jakie każdy z nas musiał przechodzić w ciągu roku i chęć podzielenia się tym co udało nam się osiągnąć w mijającym roku. Ma ono też zbliżać nas do siebie. Sam opłatek to nic innego jak woda z mąką. Ma to symbolizować prostotę życia. Warto podzielić się opłatkiem, oczywiście specjalnie przygotowanym do tego celu, ze zwierzętami w naszym domu. Taki gest ma chronić je przed chorobami i wszystkim złym, co mogłoby je spotkać.

Ubieranie choinki.
Choinka symbolizuje „drzewo życia”, którego częścią jest każdy z nas. Ma ona przypominać nam o odkupieniu, a samo układanie prezentów pod nią ma być wyrazem dobroci i dbania o tych, którzy są nam najbliżsi.

Nakrycie dla zbłąkanego wędrowca.
Na wigilijnym stole powinno się znaleźć dodatkowe, puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Tradycja ta odwołuje się do naszej dobroczynności i tego, że każdy czasem potrzebuje pomocy. Ma ona nam też uświadomić, że nie tylko w tym jednym dniu powinniśmy pamiętać o potrzebujących. Jest to też wyraz pamięci o tych którzy odeszli lub z jakiś względów nie mogli dojechać w tym roku, aby być z nami. Jednak czy kiedyś zdarzyło nam się gościć takiego wędrowca? Zapewne wielu z nami nie. Dlatego może w tym roku, zamiast czekać na niego, znajdźmy kogoś potrzebującego i zaprośmy go na wspólne świętowanie.

12 potraw.
Kiedyś potraw na naszych stołach było nieco więcej. Jednak już od bardzo dawna, tradycja nakazuje, aby było ich dokładnie 12. Ma to symbolizować każdy miesiąc roku, a same potrawy powinny być tak skonstruowane, żeby uwzględniały plony z danego okresu w roku. Ryby np. są gwarancją zdrowia i dostatku dla wszystkich domowników, mak ma nam zapewnić pomyślność, bogactwo i niekiedy potomstwo w nadchodzącym roku, grzyby to szczęście i dostatek, miód symbolizuje miłość i obfitość a orzechy tajemnicę i pieniądze. Uwzględnijcie te wszystkie składniki przy konstruowaniu menu wigilijnego, a być może nowy rok będzie dla Was niezwykle dobry.

Pierwsza gwiazdka i wspólne kolędowanie.
Wigilię zaczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy, która prowadziła Maryje i Józefa do Betlejem. Najczęściej takie zadanie jej wypatrzenia powierza się najmłodszym domownikom. Natomiast po wspólnym posiłku powinien przyjść czas na wspólne śpiewanie kolęd. Niestety obecnie ten zwyczaj nieco został zapomniany, a jest to świetny sposób na zbliżenie się do siebie. Dlatego jeśli w tym roku będziecie mieli okazję, koniecznie zaśpiewajcie razem przynajmniej jedną kolędę i zobaczcie jak wszyscy będziecie się czuć.

Oczywiście takich zwyczajów jest jeszcze wiele, jednak nie bylibyśmy ich wstanie wymienić wszystkich na raz, bo byłby to strasznie długi wpis. Dlatego skupiliśmy się na tych najważniejszych. Mamy nadzieję, że wiele z nich gości też i w Waszych domach, bo tradycja jest ważna, a tylko od nas zależy ile przetrwa. Jeśli więc możemy, to po prostu o nich pamiętajmy i przekazujmy kolejnym pokoleniom.
 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background