SKĄD SIĘ WZIĄŁ ŚMIGUS – DYNGUS?

0


Święta nieodłącznie wiążą się ze zwyczajem śmigusa – dyngusa. To właśnie dzisiaj, możemy naszych bliskich bezkarnie oblać wodą. Jednak pamiętajcie, żeby również i tutaj zachować umiar. Skąd jednak wzięło się to święto i jakie ma korzenie? Już śpieszymy Wam z wyjaśnieniami.
 

Święto wiosna i przebudzenia


Zwyczaj ten wiąże się z obrzędami praktykowanymi przez Słowian. Miał on na celu uczczenie budząca się do życia przyrodę. Zmęczeni po zimie, potrzebowaliśmy trochę radości. Dlatego tez, przyjęło się, że w tym dniu panowie oblewali młode damy woda i chłostali je również witkami. Panie uciekając, miały bronić się przed takimi zalotami Panów. Jednak jak już zostały złapane, to musiały się poddać, tym co dla nich zostało przygotowane.
 

Śmigus i Dyngus nie zawsze byli razem


Nie wiemy, czy wiecie, ale w swoich początkach, były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigus był świętem, podczas którego Panie symbolicznie były bite witkami wierzby po nogach oraz oblewane wodą. Miało to symbolizować oczyszczenie z brudu, chorób i grzechów. Natomiast Dyngus był zwyczajem polegającym na składaniu sobie wzajemnych wizyt u rodziny i znajomych. Był on połączony z poczęstunkiem oraz jakimś drobny upominkiem dla gospodarzy. Z reguły było to właśnie coś do jedzenia na drogę. W pewnym sensie było to święto wędrowców, którym w tym dniu nie wolno było odmówić gościny.


Początki święta


Zwyczaj ten miał również na celu sprzyjanie płodności. Dlatego w pierwszej kolejności oblewane woda były panny. Jeśli któr aś z panien we wsi nie została oblana, była to dla niej swego rodzaju obelga. Oznaczało, to bowiem, że żaden z kawalerów nie jest nią zainteresowany.Pierwsze wzmianki o tym świecie pochodzą z XV wieku z diecezji Poznańskiej. Jednak było to ostrzeżenie, przed tym świętem:

Zabraniajcie, aby w drugie i trzecie święto wielkanocne mężczyźni kobiet a kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaja i inne podarunki, co pospolicie się nazywa dyngować (...), ani do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenia takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego.

Niezależnie jednak od wszystkiego, jest to radosne święto, które daje nam trochę uśmiechu i zabawy. Dlatego warto dzisiaj oblać kogoś odrobina wody. Pamiętajcie, tylko żeby nie przesadzić.
 

Komentarze 0

Nie dodano jeszcze żadnych opinii.
Brokuły - background Pomidory z bazylią - background Pomidor - background